Wersja z 2014-01-13
Ułamki to wyrażenia takie jak `1/2`, `4/3`, `2 2/3`, 0,02, 1,(3), `-4/5`, `sqrt(2)/2`, `1/(1+sqrt(3))`, `(3-2i)/(5+4i)`. W kolejnych częściach będziemy się im przyglądać dokładniej. Niektóre z tych zapisów mogą działać odstraszająco, ale bez obaw, zaczniemy od spraw najprostszych, o których mowa na lekcjach matematyki w szkole podstawowej.
Zaleca się stanowczo, aby kolejne rozdziały czytać dopiero po zapoznaniu się z treścią rozdziałów poprzednich i po opanowaniu wyszczególnionych w nich umiejętności. Prezentowany tu wieloczęściowy artykuł nie jest bowiem encyklopedycznym poradnikiem, ale rodzajem samouczka, którego kolejne rozdziały bazują na treści rozdziałów wcześniejszych.
Przed przystąpieniem do zgłębiania wiedzy o ułamkach dobrze byłoby przypomnieć sobie podstawy matematyki; szczególnie mile widziane będą:
Początkowa część kursu przyda się uczniom szkół podstawowych oraz wszystkim, którzy zapomnieli, czego się uczyli w podstawówce. Dalsze rozdziały wymagać będą podstawowych umiejętności związanych z liczbami niewymiernymi, a także z liczbami zespolonymi, przydadzą się zatem gimnazjalistom, licealistom i studentom. Wszystkie kluczowe informacje zostaną jednak podane w tym kursie. Może on więc służyć nie tylko jako doraźna pomoc w nauce szkolne, ale także do samodzielnego rozwijania wiedzy matematycznej o treści niewystępujące w programie nauczania.
Do każdego rozdziału dodano zadania, wraz z (ukrytymi) rozwiązaniami lub przynajmniej odpowiedziami, niekiedy zaopatrzonymi w komentarz. Uwaga: ucząc się matematyki, nie powinno się wpadać w schematy, a zadania, nawet najprostsze, powinny zmuszać do pewnego przynajmniej wysiłku intelektualnego. Dlatego wśród przykładów do rozwiązania znajdują się i takie, które nie pasują do schematów. Warto próbować rozwiązywać wszystko samodzielnie, a dopiero potem podglądać odpowiedzi. Jeśli otrzymane rozwiązania są inne niż podano, trzeba jeszcze raz dokładnie i ze zrozumieniem przeczytać i przeanalizować treść rozdziału! Zawsze można też napisać do autora, jeśli coś okaże się niejasne…
Jak się zatem uczyć, korzystając z tego kursu?
Zapraszam!