Pierwsza wersja tekstu by³a publikowana na witrynie internetowej Slavinja.
Artyku³ zosta³ opublikowany tak¿e na witrynie eioba.
Wersja z 2014-05-27

Poprzednia czê¶æ Spis tre¶ci Nastêpna czê¶æ

Grzegorz Jagodziñski

Koncepcje pochodzenia S³owian

01234 – 5 – 6

S³owianie a Wenetowie · g³os historyka · wnioski koñcowe

ZAGADNIENIA SPECJALNE

1. S³owianie a Wenetowie

S³owian w pewnych ¼ród³ach okre¶la siê jako Wenetów. Na £otwie le¿y Ventspils, ‘miasto Wenetów’. Siedziby Wenetów lokowane s± na zachód od Aestów / Estów / Ostów uto¿samianych z Ba³tami (por. jednak dzisiejszych fiñskich Estoñczyków). Wenedami nazywali Germanie wielu swych s±siadów, mo¿e od ich w³asnych nazw, a mo¿e nie.

Na terenie obecnej Polski istniej± (istnia³y) nazwy geograficzne, które nie maj± jasnej etymologii s³owiañskiej, które wykazuj± podobieñstwo do nazw identyfikowanych jako iliryjskie lub wenetyjskie (= pochodz±cych z jêzyka nadadriatyckich Wenetów) i które wystêpuj± grupowo na pewnych ci±g³ych obszarach. Mamy np. Karpaty (albañskie karpë ‘ska³a’, zwi±zane z plemieniem Karpów, spokrewnionych z Dakami) czy Tatry.

Problem Wenetów wymaga bardziej szczegó³owej analizy.

Mówi siê czasem, ¿e sami S³owianie nigdy siebie Wenetami nie nazywali. Nie jest to do koñca prawd±. Po³abianie mówili vens»»ì – ‘po po³absku’.

Podsumowuj±c: z tego, ¿e Ptolemeusz lokowa³ na ziemiach Prus (sic!) niejakich Wenetów oraz ¿e Jordanes w VI wieku uto¿sami³ S³owian z Wenetami nie wynika, ¿e w czasach Ptolemeusza nazwa ta równie¿ musia³a oznaczaæ S³owian i ¿e S³owianie zamieszkiwali wówczas w dzisiejszej Polsce. Ma³o tego, wydaje siê, ¿e pierwotnie m.in. na terenie dzisiejszej Polski mieszka³ lud italskich Wenetów, krewniaków tych znad Adriatyku. Jego pierwotna ojczyzna mog³a le¿eæ nad Jeziorem Bodeñskim. Lud ten pozostawi³ po sobie szereg nazw geograficznych w Polsce p³n, pokrewnych nazwom u¿ywanym nad Adriatykiem (Vi-aduas, ¦rem, Drwêca, Noteæ, Wierzyca, mo¿e Ina, Minia, Mroga, Osa, Odra – por. Mare Adriaticum). Nazwa tego ludu zosta³a pó¼niej przez Niemców przeniesiona na S³owian (m.in. st±d Ventspils ‘miasto S³owian’ na £otwie i fiñ. Venäjä ‘Rosjanie’). Nazwê Wenetów przeniesiono tak¿e prawdopodobnie wcze¶niej na pewne plemiona celtyckie.

Zauwa¿my te¿, ¿e Jordanes nie uto¿samia³ w istocie S³owian z Wenetami, a wrêcz przeciwnie, wyra¼nie pisa³ o trzech odrêbnych ludach: Wenetach, Antach i S³owianach. Jego zdaniem ludy te zosta³y poczête z jednego pnia, ale mog³o byæ dok³adnie odwrotnie: historyczni S³owianie mogli uformowaæ siê ze zmieszania trzech ró¿nych ludów: italskich Wenetów, irañskich Antów (Sarmatów) oraz prehistorycznych Protos³owian.

2. S³owianie a Wandalowie

Interesuj±cy jest te¿ stosunek Wenetów i Wandali; ich nazwy wydaj± siê zwi±zane etymologicznie, a tereny zamieszkane przez Wandali (obszar kultury przeworskiej) od prze³omu III i II w. p.n.e. mog³y byæ wcze¶niej zasiedlone przez Wenetów. Nie jest wiêc zupe³nie bezpodstawne za³o¿enie, ¿e Wandalowie byli zgermanizowanymi Wenetami. Oto kilka faktów zwi±zanych z tym interesuj±cym ludem:

W ka¿dym razie wczesne ¶wiadectwa o Wenetach niewiele pomagaj± w ustaleniu praojczyzny S³owian i dlatego przes³anki z nimi zwi±zane nie bêd± tu w ogóle brane pod uwagê. Znacznie wiêcej informacji o Wenetach mo¿na natomiast znale¼æ w odrêbnym artykule.

3. Wydarzenia we wczesnej historii S³owian

Zestawienie wydarzeñ, mog±cych rzuciæ choæby odleg³e ¶wiat³o na problem pochodzenia S³owian, przedstawiono w osobnym artykule.

G£OS HISTORYKA

Na temat pochodzenia S³owian wypowiadaj± siê czêsto jêzykoznawcy i archeolodzy, przy czym ich pogl±dy bywaj± nie do pogodzenia. Uczciwie nale¿y przy tym zaznaczyæ, ¿e autochtoni¶ci s± dzi¶ w znacz±cej mniejszo¶ci i staj± siê powoli naukowymi ekstremistami, z wola dryfuj±c ku oceanowi paranauki. Co jednak na interesuj±cy nas temat my¶l± historycy, którzy zamiast ja³owych spekulacji wol± dog³êbn± analizê ¼róde³ pisanych? Dobry pogl±d na tê sprawê prezentuje znakomity badacz staro¿ytno¶ci, Aleksander Krawczuk, w ksi±¿ce „Polska za Nerona” (Iskry, Warszawa 2002).

Oto lista wa¿niejszych spostrze¿eñ tego wybitnego autorytetu, rozrzuconych w tre¶ci publikacji (w nawiasach numer strony, na której rozpoczyna siê odno¶ny fragment):

WNIOSKI

Ostateczne wnioski z przeprowadzonej analizy brzmi±:

  1. S³owianie s± blisko spokrewnieni z Ba³tami i zawsze mieszkali w ich s±siedztwie.
  2. Ich ojczyzn± s± zapewne jakie¶ obszary Ukrainy, mo¿e Podnieprze, jak chce God³owski.
  3. Tereny te mog³y byæ zamieszkiwane przez ich przodków a¿ od epoki wspólnoty indoeuropejskiej. Mo¿liwe jest jednak, ¿e wcze¶niej mieszkali oni gdzie indziej, bardziej na wschód lub te¿ (jeszcze wcze¶niej?) bardziej na zachód.
  4. S³owianie prowadzili gospodarkê mieszan±, rolniczo-hodowlano-ryback±, i prowadzili osiad³y tryb ¿ycia.
  5. W jakim¶ okresie historii obszar ich zamieszkiwania móg³ s±siadowaæ z celtyckim i mesapijskim – mo¿e przyczyn± by³a wczesna ekspansja S³owian na zachód, a¿ do obszarów dzisiejszej Polski (w takim wypadku racjê mieliby czê¶ciowo i autochtoni¶ci), a mo¿e ekspansja Italoceltów na wschód; w ka¿dym razie obszar miêdzy Wis³± a Dnieprem nie pozostawa³ bezludny.
  6. W etnogenezie S³owian uczestniczy³y inne ludy, które zosta³y przez nich zasymilowane. Bardzo prawdopodobny jest tu udzia³ irañskich Sarmatów, ale niewykluczony jest i udzia³ italskich Wenetów.
  7. Przedstawione tu rozumowanie poparte jest przez wszystkie s³abe punkty hipotezy autochtonicznej.
  8. Cudowne rozmno¿enie S³owian w najwcze¶niejszym ¶redniowieczu mo¿na wyt³umaczyæ korzystn± dla nich koniunktur± rolniczo-hodowlan± (lepsze warunki klimatyczne itd.) oraz w³±czeniem w ich szeregi Sarmatów i Wenetów.
  9. Nieprawd± jest, ¿e czê¶ciowo le¶ne, a czê¶ciowo lasostepowe i stepowe ¶rodowisko w ojczy¼nie S³owian nie zapewni³o im dostatecznej ilo¶ci po¿ywienia potrzebnego do eksplozji demograficznej. S³owianie byli ludem przynajmniej czê¶ciowo rolniczym i potrafili wykorzystaæ urodzajne czarnoziemy. Ponadto w³a¶nie ta eksplozja nadwerê¿y³a ich zdolno¶ci wy¿ywienia siê i doprowadzi³a do ekspansji terytorialnej.
  10. Brak germañskiej przesuwki w rzecznych nazwach dorzecza Odry i Wis³y czê¶ciowo jest nieprawd± (Tanew), czê¶ciowo wynika z identyczno¶ci formy z przesuwk± i formy bez przesuwki w s³owiañskim, czê¶ciowo wynika z faktu niezamieszkiwania Germanów na danym terenie akurat w okresie, gdy przesuwka dzia³a³a.
  11. W dorzeczu Dniepru brak (?) nazw s³owiañskich, bo mog³y zachowaæ siê nazwy starsze, z czasów gdy s³owiañski bli¿szy by³ ba³tyjskiemu. ¯aden to argument, skoro dalej na zachód te¿ brakuje nazw s³owiañskich.
  12. Wenetowie pierwotnie nie byli S³owianami, ale ich resztki ocala³e po ró¿nych dziejowych zawieruchach (Celtowie, Scytowie, Germanie) mog³y zasymilowaæ siê ze S³owianami.
  13. S³owianie przed rokiem 100 n.e. ¿yli mniej wiêcej tam, gdzie i przez kilkaset nastêpnych lat. A byli tam ju¿ od co najmniej dwóch tysiêcy lat, choæ ich s³owiañsko¶æ wykszta³ca³a siê w przeci±gu dziejów. W³a¶nie brak migracji i kontaktów z coraz to innymi ludami zachowa³y ich jêzyk w stanie bardzo archaicznym w porównaniu z innymi jêzykami indoeuropejskimi.
  14. Souobenoi Ptolemeusza to mo¿e S³owianie, ale mo¿e tak¿e lud, od którego zapo¿yczyli nazwê (asymiluj±c go?).
  15. Argumentacja, ¿e S³owianie musieli je¼dziæ konno, bo liczyli tylko do czterech, jest ¶mieszna i nie uwzglêdnia pewnych prostych zasad rozwoju jêzyka.
  16. Przeniesienie nazwy czego¶ p³yn±cego na p³yn±ce drewno nie oznacza, ¿e ojczyzna S³owian by³a bezdrzewna.

Poprzednia czê¶æ Spis tre¶ci Nastêpna czê¶æ