Wersja z 2012-08-21

Grzegorz Jagodziñski

A³tajska rodzina jêzykowa

Spis tre¶ci

Wstêp

Niniejszy artyku³ przedstawia zarys etymologii a³tajskiej rodziny jêzykowej ze szczególnym uwzglêdnieniem jêzyków turkijskich. Rodzina a³tajska obejmuje 5 podrodzin jêzykowych: turkijsk±, mongolsk±, mand¿ursk± (mand¿u-tungusk±), koreañsk± i japoñsk±1. Prace etymologów (g³ównie rosyjskich) dokonane w ostatnich latach dowodz± niezbicie, ¿e przynale¿no¶æ ¿adnej z tych podrodzin nie mo¿e byæ obecnie kwestionowana, a dawniej wysuwane sugestie o izolowanym charakterze jêzyka japoñskiego czy koreañskiego nale¿y uznaæ za zamkniêty rozdzia³ historii nauki.

W¶ród jêzyków turkijskich grup± odrêbn± wydaj± siê jêzyki bu³garskie (oguryjskie), do których spo¶ród jêzyków wspó³czesnych zaliczamy tylko jêzyk czuwaski, natomiast z wymar³ych tak¿e protobu³garski, chazarski i byæ mo¿e huñski. Pozosta³e jêzyki turkijskie dzieli siê w zale¿no¶ci od pewnych kryteriów na oguzyjskie, kipczackie i kar³uckie, a w zale¿no¶ci od innych kryteriów na zachodnie i wschodnie (niektórzy grupê oguryjsk± zaliczaj± tak¿e do jêzyków zachodnich). Kombinacja obu tych podzia³ów prowadzi do wyró¿nienia 5 grup:

Bardziej szczegó³owy podzia³ jêzyków turkijskich i wiêcej przyk³adów przedstawiono w innym miejscu.

W¶ród jêzyków mongolskich wyró¿nia siê przede wszystkim jêzyk pramongolski (staromongolski)2, bêd±cy przodkiem klasycznego mongolskiego jêzyka pisanego i jêzyka ¶redniomongolskiego, jak te¿ jêzyków wspó³czesnych, w tym cha³chaskiego (u¿ywanego w Mongolii), buriackiego, ka³muckiego3, dahurskiego (dagurskiego, daurskiego)4 i in. Do jêzyków mand¿urskich (mand¿u-tunguskich, tunguso-mand¿urskich) poza mand¿urskim pisanym i mówionym zalicza siê ewenkijski, eweñski, negidalski, ulczyjski, orocki, oroczyñski, nanajski, udygejski i in. Podrodzina koreañska obejmuje tylko jeden jêzyk koreañski, znany tak¿e w znacznie bardziej archaicznej formie z tekstów ¶redniokoreañskich. Wreszcie podrodzina japoñska obejmuje, oprócz standardowego jêzyka japoñskiego, zbli¿one jêzyki z wyspy Riukiu, a tak¿e wymar³e jêzyki ¶redniojapoñski i starojapoñski. Do podrodziny tej zbli¿a siê jêzyk dawnego pañstwa Koguryŏ w Korei5.

Pokrewieñstwo miêdzy piêcioma wymienionymi podrodzinami jest nieco bardziej lu¼ne ni¿ miêdzy jêzykami indoeuropejskimi. Obecnie zak³ada siê, ¿e jêzyk praa³tajski (PA), bêd±cy ich przodkiem, wyodrêbni³ siê i by³ u¿ywany w VI tysi±cleciu p.n.e. Za jêzyki najbli¿sze rodzinie a³tajskiej uwa¿a siê dzi¶ jêzyki eskimo-aleuckie, niwchijski (giliacki), czukocko-kamczadalskie oraz jukagirski (obejmowane wspóln± nazw± paleosyberyjskich). Nieco bardziej odleg³e s± zwi±zki z jêzykami drawidyjskimi i uralskimi, a nastêpnie indoeuropejskimi i wreszcie kartwelskimi. Wszystkie wymienione rodziny jêzykowe nazywa siê eurazjatyckimi lub nostratyckimi (w wê¿szym znaczeniu).

Poni¿sze przyk³ady przedstawiaj± obraz rozwoju fonetycznego jêzyków a³tajskich, a w pewnym zakresie tak¿e zró¿nicowanie ich s³ownictwa. Bazuj± g³ównie na projekcie Wie¿a Babel, choæ uwzglêdniono tak¿e inne ¼ród³a.

Uwagi o pisowni i wymowie

Poni¿ej zastosowano oryginaln± pisowniê opart± na alfabecie ³aciñskim, poza tym zastosowano transliteracjê. Obja¶nienia niektórych symboli:

W wielu jêzykach a³tajskich obowi±zuje harmonia wokaliczna (w wyrazie mog± wystêpowaæ albo samog³oski przednie, albo tylne, czasem harmonia dotyczy tak¿e zaokr±glenia), a spó³g³oski maj± wymowê zró¿nicowan± w zale¿no¶ci od s±siaduj±cych samog³osek. Na przyk³ad tureckie k oznaczaæ mo¿e b±d¼ spó³g³oskê postwelarn± lub uwularn± [q] (w wyrazach z wokalizmem tylnym), b±d¼ prewelarn± („miêkkie k”) w wyrazach z wokalizmem przednim. Pisownia staroturecka odró¿nia³a miêkkie i twarde (palatalizowane i welaryzowane) warianty spó³g³osek osobnymi literami.

W jêzyku tureckim spó³g³oski zwarte trac± d¼wiêczno¶æ na koñcu wyrazu, co oddaje pisownia. D¼wiêczne spó³g³oski koñcowe przywracane s± jednak w odmianie, st±d dla etymologa przydatny jest zapis w rodzaju tur. ot (od-) ‘ogieñ’, informuj±cy o postaci wyrazu w formie z sufiksami.

Spó³g³oski zwarte i zwarto-szczelinowe

Spó³g³oski szczelinowe

Czuwaskie nag³osowe ¶- odpowiada tureckiemu y [j], które jest ró¿nego pochodzenia, np.:

Szczelinowa ğ zanika w czuwaskim:

Spó³g³oski p³ynne i nosowe oraz pó³samog³oski

Spó³g³oska à rozwija siê wszêdzie jak r, ale w jêzykach turkijskich poza grup± bu³garsk± daje z, np.:

Jako p³ynn± opisuje siê czêsto tak¿e spó³g³oskê v, niezale¿nie od jej rzeczywistej wymowy.

W czuwaskim v- rozwija siê jako proteza przed samog³oskami zaokr±glonymi:

Samog³oski

Inne:

Linki

Wykaz literatury drukowanej mo¿na znale¼æ tutaj.


Przypisy

1. Autor uprasza wszelkie osoby pragn±ce odnie¶æ siê do twierdzeñ zawartych w artykule, aby przed skontaktowaniem siê zechcia³y zapoznaæ siê z literatur± podan± w dziale Linki. Informuje te¿ wszystkich Czytelników, ¿e przestawiony tu pogl±d o przynale¿no¶ci jêzyków koreañskiego i japoñskiego do a³tajskiej rodziny jêzykowej nie wzbudza dzi¶ ju¿ ¿adnych kontrowersji w g³ównym nurcie nauki, wszed³ tak¿e do podrêczników i encyklopedii. Niestety, w Polsce wielu zainteresowanych tematem nie zd±¿y³o jeszcze zapoznaæ siê z zawarto¶ci± prac opublikowanych ju¿ niemal æwieræ wieku temu, i dlatego wydaje im siê, ¿e wokó³ problemu a³tajskiego istniej± wci±¿ jakiekolwiek kontrowersje. Z tego samego powodu wci±¿ jeszcze pisze siê, ¿e do jêzyków a³tajskich nale¿± tylko turkijskie, mongolskie i tunguskie, albo nawet kwestionuje siê w ogóle istnienie genetycznych zwi±zków tych jêzyków, traktuj±c je jako ligê jêzykow±. Jednym z celów tego artyku³u jest w³a¶nie poinformowanie, ¿e takie pogl±dy s± dzi¶ anachroniczne, a nawet wsteczne, i nie maj± zwi±zku z g³ównym nurtem nauki.

2. Staromongolski jest w³a¶ciwie wy³±cznie jêzykiem rekonstruowanym. Zachowa³y siê jedynie zapisy w tzw. jêzyku mongolskim pisanym, oraz pó¼niejsze, w jêzyku okre¶lanym czêsto jako ¶redniomongolski. W odró¿nieniu od innych grup jêzykowych, jêzyki mongolskie s± sobie stosunkowo bliskie, co czyni rekonstrukcjê jêzyka staromongolskiego bardziej prawdopodobn± ni¿ np. praindoeuropejskiego czy nawet pras³owiañskiego.

3. Nale¿y zaznaczyæ, ¿e podane przyk³ady (których lista nie jest kompletna) obejmuj± etnolekty nie zawsze rozpatrywane jako odrêbne jêzyki. I tak, czêsto mówi siê o dialekcie cha³chaskim wspó³czesnego jêzyka mongolskiego (którego nazwa jest myl±ca, skoro za mongolski uwa¿amy ka¿dy jêzyk z omawianej grupy), a jêzyk ka³mucki traktuje jako jedn± z form jêzyka ojrackiego. Istniej± jednak szeroko znane publikacje (np. opracowanie The Mongolic Languages, red. Juha Janhunen, wyd. Routledge), w których wymienione etnolekty maj± status jêzyków, i za nimi w³a¶nie pod±¿a tutaj autor.

4. Z nie do koñca jasnych powodów, jêzyk tradycyjnie (np. przez Milewskiego) zwany dahurskim nosi dzi¶ na ogó³ nazwê jêzyk dagurski lub rzadziej jêzyk daurski. Wci±¿ jednak funkcjonuje przymiotnik dahurski na przyk³ad na oznaczenie gatunku modrzewia, Larix gmelinii. Zdaniem autora tego artyku³u, nie ma potrzeby zmieniaæ tradycyjnej nazwy jêzyka tylko po to, by upodobniæ go do terminu u¿ywanego w jêzyku angielskim, skoro i tak w innych kontekstach u¿ywamy formy dahurski.

5. Nie jest absolutnie prawd±, ¿e jêzyk królestwa Koguryŏ (od nazwy tej pochodzi s³owo Korea) jest zupe³nie nieznany, choæ stopieñ jego poznania jest fragmentaryczny. O jego zwi±zkach z jêzykiem japoñskim pisze ostatnio w kilku pracach Beckwith, zob. angielska Wikipedia.