Artykuł został opublikowany także na witrynie eioba.

eioba

Wersja z 2019-06-28

Spis treści

 1. Wstęp
 2. Podstawy
 3. Kurs układania kostki Rubika (3×3×3) dla początkujących:
  1. etap 1
  2. etap 2
  3. etap 3
  4. etap 4
  5. etap 5
  6. etap 6
  7. etap 7
 4. Druga metoda układania kostki Rubika (3×3×3):
  1. etap 1
  2. etap 2 · a · b
  3. etap 3
  4. etap 4 · a · b
  5. etap 5
 5. Trzecia metoda układania kostki Rubika (3×3×3):
  1. etap 1 · a
  2. etap 2
  3. etap 3
  4. etap 4 · a · b · c
  5. etap 5
  6. etap 6
  7. etap 7
 6. Inne metody układania kostki Rubika (3×3×3)
 7. Podstawy układania kostek o innych rozmiarach
  2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7
 8. Czwarta metoda układania – kostki 4×4×4 i większe:
  1. etap 1
 9. Zestawienie wzorów
 10. Linki i literatura

Źródłem grafiki w tej części witryny jest częściowo Wikipedia (duże fotografie), częściowo schematy wykonane przez autora według wzorów znalezionych w Sieci. Cała grafika udostępniona jest każdemu do swobodnego kopiowania i modyfikowania, na licencji GNU obowiązującej w Wikipedii.

Prezentowane tutaj animacje wymagają zainstalowania najnowszej wersji środowiska Java oraz przeglądarki z włączoną obsługą tego języka. Autorem używanych apletów jest Werner Randelshofer. Ich użycie jest wolne na warunkach określonych w Creative Commons Attribution 3.0.

I would like to thank him for this excellent piece of work!

Działanie poszczególnych przycisków na panelu kontrolnym animacji: pierwszy od lewej – powrót do ustawienia wyjściowego, drugi od lewej – odtwarzanie całej animacji; przyciski na prawo od suwaka to kolejno: jeden ruch wstecz, jeden ruch do przodu, ustawienia.

Aby obrócić animowaną kostkę, należy kliknąć myszą tuż obok niej, i nie puszczając lewego przycisku, pociągnąć w żądanym kierunku. Dzięki temu można łatwiej prześledzić, jakie skutki powoduje każdy obrót ściany.

Obroty ścian można wykonywać samodzielnie, klikając na ściankę jednego z narożników lub ciągnąc ścianę w żądanym kierunku. Alt plus kliknięcie skutkuje obrotem w lewo, shift plus kliknięcie powoduje obrót o 180°, ctrl plus kliknięcie obraca także następną warstwę.