Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Wersja z 2015-10-05

Indiana Jones IV
The Fate of Atlantis

Wstęp

Indiana Jones and the Fate of Atlantis lub Indiana Jones IV to gra przygodowa wydana w roku 1992. Choć dziś może nieco razić, zwłaszcza graczy młodszego pokolenia, swą niezbyt nowoczesną grafiką i muzyką, to dzięki starannemu wykonaniu, świetnej fabule i niesamowitej grywalności wciąż wciąga i zachwyca. Zdaniem wielu osób pozostaje jedną z najlepszych gier przygodowych wszech czasów.

FoA, bo taki skrót często jest używany wobec omawianej gry, jest pod pewnymi względami typową przedstawicielką swojego gatunku. Stanowi zatem opowieść, której fabułę z wolna odkrywa gracz, sterując główną postacią, rozwiązując (niezbyt skomplikowane) zagadki i doprowadzając do szczęśliwego finału. Jak i w innych typowych przygodówkach, znikomą rolę odgrywają tu elementy zręcznościowe czy szybkościowe. W fabułę gry wpleciono walkę – jednak to gracz decyduje o ilości potyczek staczanych przez prowadzonego przez niego bohatera.

Bohater

Bohaterem tym jest archeolog, doktor Henry Walton Jones Jr., powszechnie znany jako Indiana Jones, często nazywany zdrobniale Indy. Stateczny profesor jednego z amerykańskich koledżów ma też drugą, ukrytą osobowość. Uwielbia mianowicie przygody i kłopoty, z których udaje mu się wychodzić obronną ręką. Nieodłącznymi atrybutami tej awanturniczej odsłony Indiany są charakterystyczna fedora (rodzaj kapelusza), skórzana kurtka, bicz i rewolwer. W czasie swoich wypraw Indiana stawia czoło groźnym przeciwnikom (obłąkanym wyznawcom bogini Kali, nazistowskim Niemcom, sowieckim Rosjanom) reprezentującym siły zła i dążącym do przejęcia panowania nad światem.

Indiana Jones to postać fikcyjna, wymyślona przez światowej sławy scenarzystę George’a Lucasa. Nie jest to jednak postać fantastyczna. Pierwowzorem Indiany był bowiem Roy Chapman Andrews (1884 – 1960), amerykański paleontolog, wychowanek Beloit College, pracownik, a następnie kierownik Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej. Podobnie jak Jones, także Andrews zasłynął z zamiłowania do wypraw terenowych. Do historii nauki przeszedł jako kierownik ekspedycji na pustynię Gobi, w czasie których po raz pierwszy odnaleziono jaja dinozaurów.

Zbieżności Jonesa z Andrewsem są wyraźne nie tylko w obszarze zainteresowań: upraszczając sprawę, paleontologia zajmuje się wykopywaniem z ziemi pozostałości prawdawnych organizmów, zaś archeologia świadectw materialnej kultury prawdawnych ludzi. Nazwiska każdego z tych panów pochodzą od pospolitych imion. Ten prawdziwy związany był z Beloit College, dla którego zdobywał eksponaty przyrodnicze, ten fikcyjny natomiast – z Barnett College, dla którego wyprawiał się po „artefakty” czyli zabytki materialnej kultury. Andrews skutecznie goni za mitami, za jakie musiano w jego czasach uważać jaja dinozaurów. Także Jones w swoich ekspedycjach ociera się o mity, natrafiając na przedmioty związane z siłami nadprzyrodzonymi, jak Arka Przymierza, Święty Graal czy kryształowe czaszki kosmitów. Nawet charakterystyczny strój Indiany wydaje się opierać na ubiorze stosowanym przez Andrewsa w czasie jego wypraw.

Filmowe przygody Indiany

W latach osiemdziesiątych nakręcono 3 znakomite filmy o Indianie Jonesie, wyreżyserowane przez Stevena Spielberga. W rolę Indy’ego wcielił się w nich Harrison Ford, od tamtego czasu kojarzony powszechnie właśnie z tą postacią. Dzięki umiejętnemu połączeniu ciekawej fabuły, wartkiej akcji, specyficznego humoru, efektów specjalnych, doskonałej gry aktorskiej, a także świetnej muzyki, filmy te osiągnęły olbrzymi sukces i wpisały się na zawsze do annałów sztuki kinowej. Sama zaś postać Indiany (z twarzą Forda) stała się znana i rozpoznawalna na całym świecie.

Popularność ta sprawiła, że oprócz wspomnianych już 3 kultowych, pełnometrażowych filmów, nakręcono serial telewizyjny „Kroniki młodego Indiany Jonesa”, a następnie „Przygody młodego Indiany Jonesa”. Pojawiły się też liczne książki i komiksy. W roku 2008 spełniły się oczekiwania fanów – ukończono czwarty film o Indianie z udziałem Harrisona Forda.

Filmom o Indianie towarzyszyły niemal od początku gry komputerowe, mniej lub bardziej związane z ich fabułą. W roku 1989, niemal jednocześnie z trzecim filmem z Harrisonem Fordem, ukazała się dość jeszcze toporna przygodówka Indiana Jones and the Last Crusade: The Graphic Adventure (a także gra zręcznościowa oparta na tych samych wątkach, ale nią nie będziemy się tu zajmować).

Geneza opowiadania o Atlantydzie

Wkrótce potem musiała się pojawić idea stworzenia kolejnej, czwartej już opowieści o Indianie, tym razem związanej z mitem Atlantydy. Dziś mówi się, że nigdy nie istniały plany jej sfilmowania, co jednak wcale nie musi odpowiadać prawdzie. Faktem jest jednak, że Harrison Ford nigdy nie zagrał w takim filmie, i na długie lata zaprzestał wcielać się w wykreowaną przez siebie postać. Mimo to już dwa lata po „Ostatniej Krucjacie” (czyli w 1991) ukazał się czteroczęściowy komiks oparty właśnie na wątku Atlantydy, trwały też intensywne prace nad ukończeniem gry komputerowej, co ostatecznie nastąpiło rok później. Gra okazała się o wiele bardziej dopracowana od poprzedniczki, i do dziś ma liczne grono wielbicieli.

Nie ma chyba sensu dociekać, co sprawiło, że opowieści o zgubnym końcu Atlantydy (tak właśnie można przetłumaczyć na polski „the fate of Atlantis”) nie sfilmowano. Może istotnie nigdy nie było takich zamiarów. Jednak dziwnym trafem w roku 1994 pojawił się film MacGyver: Lost Treasure of Atlantis (MacGyver i zagubiony skarb Atlantydy), w którego scenariuszu jest aż nadto wiele nawiązań do opowiadania o Indianie Jonesie odkrywającym sekrety Atlantydy. Nie znaczy to bynajmniej, że obie historie są identyczne – mówimy tu przecież jedynie o (licznych) zbieżnościach, a nie o skopiowaniu scenariusza.

Faktem jest jednak także, że mimo iż niesfilmowana, historia Atlantydy stała się czwartą opowieścią o Indianie Jonesie. Dlatego do dziś „Indy IV” jednoznacznie odnosi się właśnie do niej (a nie do czwartego filmu z Harrisonem Fordem). Co ciekawe jednak, sama opowieść nie jest wcale jednoznaczna!

Unikalne właściwości gry

Okazuje się bowiem, że wydarzenia przedstawione w komiksie nie odpowiadają dokładnie temu, co można znaleźć w grze. Ważniejsze jest jednak to, że gra zawiera w sobie trzy różne fabuły (zwane ścieżkami), i choćby z tego względu nie może być pełnej zgodności między nią a komiksem, z natury rzeczy prezentującym tylko jedną fabułę.

Warto się przyjrzeć dokładniej tej zupełnie unikalnej właściwości gry Indiana Jones and the Fate of Atlantis. Otóż gry przygodowe często opowiadają zwykle ściśle ustaloną historię, a gracz musi postępować według narzuconej przez twórców sekwencji zdarzeń. Tego rodzaju opowieści powstają także i dziś. Jedynie niektóre elementy takich gier mogą wyłamywać się z liniowości akcji, albo też niektóre pojawiające się problemy można rozwiązywać na różne sposoby.

Oprócz tego istnieją gry, zwłaszcza nowsze, w których fabuła nie jest liniowa, lub też jest liniowa tylko w ogólnych zarysach, i to gracz decyduje o sekwencji zdarzeń. Często w grach tych pojawia się lista zadań. Gracz wybiera kolejność ich wykonania, ale już sposób, w jaki to robi, jest zwykle z góry ustalony.

Indiana Jones and the Fate of Atlantis jest grą, która nie mieści się w żadnej z tych kategorii. Gracz nie wybiera tu bowiem zadań, ale jedną z trzech ścieżek swojego dalszego postępowania. Scenariusz wybranej ścieżki jest już jednak w dużej mierze ustalony, liniowy. Jest to właściwość unikatowa dla typowych gier przygodowych – mimo upływu wielu lat od stworzenia Indy IV, trudno znaleźć inne podobne przykłady.

Najsłuszniej byłoby więc powiedzieć, że Indy IV to trzy różne, alternatywne opowieści wydane w postaci jednej gry. Te trzy ścieżki różnią się znacznie od siebie: na każdej z nich postać sterowana przez gracza odwiedza inne miejsca, korzysta z innych środków transportu, napotyka na trudności niespotykane na innych ścieżkach. Pierwszy i ostatni etap tych trzech historii jest jednak wspólny. Nie znaczy to jednak, że zawsze jest taki sam!

W grze występują bowiem elementy losowe, a gracz może rozwiązać niektóre (wybrane) problemy na kilka sposobów. O szczegółach będzie mowa w dalszych częściach tego opisu. W kilku przypadkach mamy też możliwość ominięcia pewnych trudności, co może wpłynąć (lub nie) na dalszy przebieg opowieści. Między innymi wybór jednego z dwóch możliwych zakończeń gry zależy od decyzji zupełnie niezwiązanych z wcześniejszym wyborem ścieżki.

Punkty IQ

Choćby już tylko z uwagi na obecność w grze trzech różnych scenariuszy wydarzeń, nie da się jej poznać podczas jednej rozgrywki. Pomocą w zapoznawaniu się ze światem gry mogą być punkty zdobywane za poszczególne trafne decyzje, posuwające akcję naprzód. Punkty te oznaczane są IQ, co nie oznacza jednak ilorazu inteligencji, ale „iloraz Indy’ego” – Indy Quotient. Każda rozgrywka ma swoją punktację bieżącą, a niezależnie od tego każde nowe rozwiązanie, zastosowane przez gracza po raz pierwszy, skutkuje zmianami w punktacji całościowej. Do uzyskania jest łącznie 1000 punktów, ale w czasie jednej rozgrywki można uzyskać od 496 do 634 punktów. Konkretna wartość zależy od wybranej ścieżki oraz od sposobu rozwiązania (lub ominięcia) napotkanych na tej ścieżce problemów.

W grze, tak samo jak w prawdziwym życiu, postacie nie są nieśmiertelne. Nie ma też żadnych magicznych wskrzeszających mikstur czy dodatkowych żyć. Jeśli więc doprowadzimy do śmierci bohatera, to chcąc grać uczciwie, powinniśmy rozpoczynać nową rozgrywkę.

Można jednak zapisywać stan gry. Jeśli zrobimy to w krytycznym momencie, a następnie nasza postać zginie, możemy rozpocząć grę od zapisu. Postępowanie takie można oceniać różnie. W każdym razie jeśli chcemy zdobyć wszystkie 1000 punktów, będziemy musieli stoczyć walkę z przeciwnikami, z których co najmniej dwóch jest naprawdę trudnych do pokonania. W takich sytuacjach wielokrotnie podejmowane próby, zaczynane od zapisanego stanu gry, są często jedynym sensownym rozwiązaniem.

Alternatywne rozwiązania problemów

Każda ze ścieżek dostarcza problemów, których poza nią nie spotkamy. Jest więc zrozumiałe, że chcąc zdobyć 1000 punktów za całą grę, musimy wykonać co najmniej trzy różne rozgrywki. To jednak nie wszystko. Otóż na każdej ze ścieżek pojawiają się problemy, które można rozwiązać na dwa sposoby, a każdy z tych sposobów jest osobno punktowany (czasem może dochodzić jeszcze trzeci, a nawet czwarty sposób, ale już bez możliwości zdobycia punktów). W zasadzie więc ktoś, kto ma ambicję zdobyć wszystkie możliwe punkty, powinien wykonać sześć rozgrywek (aby przejść każdą ze ścieżek po dwa razy). W kolejnych częściach tego kompendium zostanie dokładnie podane, które sytuacje wymagają dwukrotnego przejścia, jeśli chcemy zgromadzić wszystkie możliwe punkty za grę. Teraz tylko ogólnie sygnalizujemy problem.

Można by więc wręcz rzec, że Indy IV to nie trzy, ale sześć gier w jednej. Nie mnóżmy jednak bytów ponad potrzeby. Gdy dochodzimy do sytuacji, w której możemy zastosować dwa różne wykluczające się, punktowane rozwiązania, możemy przecież nagrać stan gry, rozwiązać sytuację w jeden ze sposobów, a następnie przerwać grę, wczytać zapisany stan, i zastosować rozwiązanie alternatywne. Punktów za bieżącą rozgrywkę nam oczywiście od tego nie przybędzie podwójnie, ale już do punktów za całą grę zostaną doliczone punkty za każde z dwóch rozwiązań.

Czy warto jednak stosować takie wybiegi? Gra jest naprawdę na tyle ciekawa i wciągająca, że rozwiązania polegające na co najmniej dwukrotnym przebyciu każdej z trzech ścieżek (czyli na łącznym rozegraniu co najmniej 6 rozgrywek) wydaje się naprawdę lepsze i przyjemniejsze.

Poza tym istnieją elementy gry, które umożliwiają zastosowanie różnych rozwiązań, co jednak nie prowadzi do otrzymania nowych punktów. Przykładem niech będą dialogi toczone między postaciami, często zawierające wiele różnych możliwości wyboru tekstu wypowiadanego przez sterowaną postać. Cała rozmowa może więc przybierać całkiem inną postać w każdej kolejnej rozgrywce. Zatem aby poznać wszystkie możliwości, które daje gra, należałoby rozgrywać ją wielokrotnie (niekoniecznie tylko sześć razy!).

Język gry

Gra Indiana Jones IV została wydana wyłącznie w języku angielskim, i do jej rozegrania konieczna jest dość dobra znajomość tego właśnie języka. Niniejsze kompendium może służyć pomocą ludziom, którzy takich umiejętności nie mają, niemniej jednak dla zrozumienia wielu sytuacji i tak konieczna może się okazać przyjaźń z dużym słownikiem.

Można sobie zadać pytanie, dlaczego nikt dotąd nie spróbował gry przetłumaczyć. W istocie taka próba została podjęta, ale upłynęło wiele lat, i rezultatów nie ma żadnych. Uczciwie trzeba powiedzieć, że oprócz opracowania specjalnego fontu z polskimi znakami (bez których tłumaczenie jest po prostu nie do przyjęcia), należałoby przetłumaczyć kilkaset linii tekstu (objętość ta wynika z istnienia trzech ścieżek i zwykle wielu możliwości prowadzenia dialogów), w dodatku czasem pisanego dość idiomatycznym językiem. Pewnych elementów zaś chyba w ogóle nie da się tak przetłumaczyć, by oddać wszelkie niuanse zawarte w oryginale (przykładem niech będzie pojawiające się w jednym z dialogów zdanie “With a fez one becomes truly fez–tive” – określenie „fez–tive” wiąże się zarówno ze świętowaniem, jak i fezem).

Poza tym gra została wydana także w wersji mówionej. Głosu postaciom użyczyli aktorzy. Aby spolszczyć i ten element gry, należałoby także zatrudnić odpowiednio przygotowane osoby, co nie wydaje się w ogóle realne. Rozwiązaniem mogłaby być gra przypominająca obcojęzyczny film z napisami. Być może ktoś kiedyś te napisy jednak przygotuje…